شغل برنامه نویسی شبکه چیست؟

  • 25 ارديبهشت , 1397
  • 2827 نفر
  • کد خبر 100114
برنامه نویس شبکه کیست؟
تا به حال، افرادی که درحوزه شبکه فعالیت می‌کردند و ادمین‌های شبکه، نیازی به آشنایی چندان عمیقی در مورد برنامه نویسی نداشتند. اگر سیستم عامل بر روی سخت‌افزاری که تحت کنترل ما می‌باشد قرار گیرد، با یک محیط منسجم مواجه می‌شویم. اگر مجبور باشیم که یک شبکه برای یک کلاینت ایجاد کنیم، می‌دانیم که تجهیزات سیسکو، جونیپر یا اچ پی، دارای سیستم عاملی هستند که به صورت توکار در باکس‌های آن‌ها قرار  گرفته‌اند و خاص خود آن سخت افزار محسوب می‌شوند و تمامی این سیستم‌ها دارای قوانین و ساختار و کامندهای مختص به خود هستند. در این راستا، یک مهندس شبکه بیشتر شبیه یک مهندس سیستم است با این تفاوت که به جای استفاده از سیستم عاملی مانند ویندوز، از یک سیستم عامل دیگر مانند سیسکو استفاده می‌کند.
اما با ظهور SDN، کنترلرهایی پیاده سازی شدند که قادر به مدیریت ده‌ها هزار پورت با توانایی فراهم‌ نمودن مجازی سازی شبکه است. شغل جدیدی که حرکت به سمت SDN ارمغان می‌آورد، برنامه نویسی شبکه است. برنامه نویس شبکه، می‌بایست دانش وسیع و عمیقی در مورد مهندسی شبکه داشته باشد و نیز از دانش عمیقی در حداقل یکی از زبان‌های برنامه نویسی قدرتمند مشابه زبان C (مانند C، C++، C#، java، Objective-C) برخوردار باشد. برنامه نویس شبکه مسئول برنامه نویسی کنترلرهای SDN، اینترفیس و سایر مؤلفه‌های مربوطه است.
 
تفاوت برنامه نویس شبکه با ادمین شبکه چیست؟
پس ادمین شبکه شخصی است که توانایی استفاده و پیکربندی تجهیزاتی از جمله سیسکو، جونیپر، اچ پی و … را داشته باشد ولی برنامه نویس شبکه شخصی است که با مفاهیم پایه‌ای و همچنین مفاهیم جدید شبکه و ساختارهایی همچون SDN آشنا است و در عین حال از توانایی برنامه نویسی قابل قبولی برخوردار می‌باشد و می‌تواند برای کنترلرهای مختلف اپلیکیشن، اینترفیس و مؤلفه‌های مورد نیاز شبکه را توسعه دهد و همچنین می‌تواند بستر شبکه را طوری برنامه ریزی کند تا مدیریت پویا، هزینه کم، نوآوری، چابکی و سایر مزایایی که نمی‌توان از آن‌ها به سادگی گذشت را فراهم کند. کدامیک دانش بیشتری نیاز دارد؟ ادمین شبکه و یا برنامه نویس شبکه؟ قضاوت با شما