هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ( نرم افزار های معماری پرکاربرد )

  • 6 دی , 1396
  • 4771 نفر
  • کد خبر 100106
از قدیم تا به امروز شیوه کار به این صورت بوده که طراحان ایده های خود را با کارفرمایان خود و یا تیم طراحی در میان میگذاشتند، امروزه نیز شیوه همان است اما طریقه ارایه ایده های ذهنی شکلی متفاوت تری به خود گرفته است. شیوه های ارائه در گذر زمان با ظهور نرم افزار ها پیشرفت های چشم گیری در برداشته و همچنان این روند پیشرفت ادامه دارد. انتخاب نرم افزار مورد نیاز برای یک معمار به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت از جمله هزینه، قابلیت سازگاری با دیگر برنامه ها و میزان زمان مورد نظر در روند طراحی. معماران حرفه ای تنها از یک نرم افزار استفاده نکرده بلکه برای گرفتن بهترین نتیجه از چند نرم افزار مختلف در کنار هم بهره میگیرند. در ادامه در قالب مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) ما نام ۸ نرم افزاری که یک معمار می بایست با آن ها آشنایی داشته باشد را نام برده ایم.
 
 
ما به شدت بر این اعتقادیم که معماران باید بتوانند فاز طراحی مفهومی و ایده پردازی اولیه را در محیط های سه بعدی به انجام برسانند. SketchUp نرم افزاریست که این قابلیت را به شما میبخشد.. از زمانی که گوگل حق کپی رایت این نرم افزار را خریده داری کرده این نرم افزار به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است. SketchUp به لحاظ کارایی بالا و مقرون به صرفه بودن، محبوبیت زیادی بین کاربران پیدا کرده است. کار با SketchUp بسیار راحت است اما از طرف دیگر همین امر نشان دهنده قابلیت ضعیف این نرم افزار در مبحث رندرینگ میباشد که البته به لطف موتور رندری مانند Vray این مشکل هم حل شده است، با این حال SketchUp هنوز یک برنامه قدرتمند برای انتقال ایده های اولیه محسوب میشود، همچنین دارای یک آرشیو گسترده و کامل برای معماران میباشد. آنچه که SketchUp را در میان معماران بدل به یک نرم افزار محبوب کرده اینترفیس آسان و قابل فهم آن است.
 
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۷ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
Revit
Revit از جمله نرم افزارهای همه جانبه در معماری هست که هم ۳ دی و هم ۲ دی را در بردارد و یک خروجی کامل و جامع شامل نقشه های دو بعدی مدل سه بعدی و رندر را ارائه میدهد. در این نرم افزار به جای استفاده از خطوط و منحنی ها ، می توانید مستقیما از دیوارهای واقعی، سقف ها، تیرها، ستون ها و سایر اجزای ساختمان نظیر پنجره ها و درها، استفاده کنید. Revit با نرم افزار AutoCAD سازگاری کامل دارد و شما به راحتی میتوانید یک فایل DWG را وارد نرم افزار کرده و به عنوان مدل پایه شروع به کار کردن بر روی آن کنید. یکی از بزرگترین مزایای  Revit این است که هر تغییری در مدل ایجاد کنید در همه ویوها، از جمله پلان ها و مقطع ها نیز تغییر اعمال میشود. این هماهنگی بین مدل سه بعدی و نقشه های دو بعدی زمان طراحی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
 
آموزش جامع Revit مقدماتی تا پیشرفته (فاز ۲ + متره)
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۶ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
 
محبوب ترین نرم افزار در بازار ۳D .
از آن روزهای اولیه گرافیک کامپیوتری و ۳D Studio (نرم افزاری که تحت DOS اجرا می شد)، زمان زیادی میگذرد و امروزه همه چیز نسبت به آن زمان متفاوت شده است. در طول دهه نود، نرم افزار ۳D Studio Max فراتر از حد تصور، راه خود را در زمینه های زیادی از زندگی کاری ما باز کرده است. قابلیت مدلسازی، پلاگین های متنوع و توانایی اجرا بر روی ویندوز، سبب شده این نرم افزار در بین توسعه دهندگان بازی های ویدئویی، بسیاری از استودیو های تجاری تلویزیونی و استودیو های شبیه سازی معماری مورد استقبال قرار گیرد.
 
 آموزش مقدماتی مکس ( ۳dmax )
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۵ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
۴. Autocad
در واقع بعد از Revit ، ما استفاده از Autocad را توصیه نمیکنیم. با این حال، Autocad بازیکن قدیمی در صنعت نرم افزارهای معماریست. این نرم افزار هم در میان دانش آموزان و هم در میان حرفه ای ها شناخته شده است و ظاهرا با دیگر نرم افزار های معماری دارای سازگاریست.این نرم افزار نماینده خروجی های نقشه های دو بعدیست و معمولا پایه نرم افزارهای مدلسازی ۳D به حساب می آید. اگر اینترفیس نرم افزار را به حالت دلخواه خود تنظیم کنید ، شما به یک قالب مناسب و معقول مبتنی بر قراردادهای استاندارد و جزئیات ساخت و ساز ، دست پیدا خواهید کرد. یکی دیگر از نسخه های AutoCAD که به ویژه برای معماران ایجاد شده است، AutoCAD Architecture می باشد که پلت فرمی مشابهAutoCAD دارد اما دارای ویژگی هاییست که به معماران این اجازه را می دهد عملکرد کارآمد تر و متناسب تر با محوریت معماری، داشته باشند.
 
آموزش جامع اتوکد از سطح مقدماتی تا پیشرفته
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۴ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
 
این دو موتور رندر بهترین ها برای ارائه یک شبیه سازی واقع گرایانه هستند و به عنوان یک پلاگین بر روی نرم افزار های مدلسازی، جهت گرفتن رندر نصب میشوند. ایجاد تکسچرهای واقعی و طیف رنگی گسترده این امکان را فراهم کرده تا یک نسخه از جهان واقعی را شبیه سازی کنید. اگر قصد دارید مشتری خود را در یک فضای واقعی تحت تاثیر قرار دهید این دو موتور رندر بهترین گزینه ها برای شما خواهند بود. آرشیو گسترده متریال های آماده، نور و بافت واقعی طراحی شما را به سطح بالا تری ارتقا خواهد داد.
 
آموزش رایگان وی ری
آموزش جامع رندر حرفه ای با موتور رندر CORONA
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۳ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
 
برای خلق یک رندر جذاب، تفاوت نمی کند پلان باشد یا نما و یا مقطع، آشنایی با فوتوشاپ امری حیاتیست.Photoshop یک نرم افزار خلق تصویر با کیفیت بالا و مناسب برای ویرایش های نهایی است. با بهره گیری از سیستم لایه بندی شما میتوانید محیط اطراف و هر آنچه را که مایلید به طراحی و رندر خود اضافه کنید مانند اضافه کردن بافت، چشم انداز، مردم، آسمان، و غیره
 
.Photoshop نرم افزاری فوق العاده برای ایجاد ویرایشها و پرزانت نهایی طرح میباشد.
 
آموزش پست پروداکشن در فتوشاپ
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۲ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
 
این نرم افزار مناسب برای شیت بندی به خصوص در ابعاد بزرگ می باشد. شما می توانید آبجکت ها را به شکل های قابل ارائه از جمله متن، شکل و تصویر درآورده و در یک لی اوت مناسب جایگذاری کنید همچنین برای ایجاد رزومه و پرتفولیو نیز In Design مناسب است.
 
در In Design امکان نصب هرگونه فونت با هر سایز و همچنین قابلیت صفحه بندی وجود دارد که سبب افزایش بهروی از این نرم افزار خواهد شد. این نرم افزار به شما این امکان را می دهد تا فایل های خود را پکیج کرده و آنها را با خود درهرجای دیگر مانند مدرسه، خانه یا محل کار به همراه داشته باشید.
 
با مقاله نرم افزار های معماری پرکاربرد ( هشت نرم افزار پرکاربرد معماری ) همراه باشید ، هنوز ۱ نرمافزار پرکاربرد دیگر باقی مانده است.
 
۸.Rhino
 
Rhino نرم افزاری که به تازگی راه خود را در مارکت مدلینگ باز کرده و به خاطر ویژگی های منحصر به فردش روز به روز بر تعداد کاربرانش افزوده میشود. تفاوت اصلی این نرم افزار با دیگر نرم افزار های مشابه نظیر مکس در شیوه ساخت مدل می باشد، در Rhino بر خلاف مکس ( که از سیستم mesh برای مدلینگ استفاده میکند) مدلسازی بر اساس خطوط nurbs انجام میشود و همین امر موجب مزایایی برای Rhino شده است که در زیر به برخی از آن ها مختصرا میپردازیم.
 
۱- مدل سازی در Rhino بر پایه ابعاد و اندازه و با استفاده از الگوریتم های دقیق ریاضی انجام میشود به همین دلیل مدل های ساخته شده از دقت بالا تری نسبت به مدل های مکس برخوردارند.
۲- حجم مدل ساخته شده در Rhino نسبت به حجم همان مدل در مکس، کم تر خواهد بود.
۳- خروجی های Rhino قابلیت سازگاری با انواع دستگاه های CNC و لیزر کات ها را دارند.