7 نرم‌ افزار کاربردی در حوزه معماری:

  • 13 دی , 1400
  • 34 نفر
  • کد خبر 100114
7 نرم‌ افزار کاربردی در حوزه معماری:
7 نرم‌ افزار کاربردی در حوزه معماری:
کشیدن طرح ابزار اولیه‌ای است که معماران به‌واسطه آن در مورد ایده‌های خود با مشتریان، صنعتگران و یا تیم طراحی ارتباط برقرار می‌کنند. نحوه ایجاد این طرح‌ها در طول زمان تکامل‌یافته است و روزبه‌روز هم تکامل‌یافته‌تر می‌شود. هر نرم‌افزار طراحی به سبب نیازهای مختلف عرضه می‌شود و انتخاب بهترین برای شما بستگی به عوامل زیادی مانند هزینه، سازگاری با برنامه‌های دیگر و میزان زمان موردنظر برای طراحی دارد ما در این مقاله قصد داریم 7نرم افزار کاربردی و مورد نیاز برای معماران را به صورت مختصر معرفی کنیم.

SketchUp

معماران باید فاز مفهومی طرح خود را به‌صورت سه‌بعدی شروع کنند SketchUp به شما این اجازه را می‌دهد تا به‌سرعت و به‌راحتی طرح‌های سه‌بعدی ایجاد کنید. این یکی از ساده‌ترین برنامه‌هایی است که می‌توانید آن را یاد بگیرید، اما سادگی آن معنای دیگری نیز دارد و اینکه قابلیت‌های رندر گیری محدودی  دارد. بااین‌حال، هنوز هم این نرم‌افزار یک برنامه قدرتمند برای انتقال ایده‌های اولیه به محیط نرم‌افزاری است. این برنامه همچنین دارای یک کتابخانه بزرگ از اجزای مختلف است که به‌طور خاص در معماری داخلی استفاده می‌شوند. هر جسم، سطح و یا ماده دارای بافت منحصربه‌فرد خود است که قطعاً یک مزیت به‌حساب می‌آید. بزرگ‌ترین مزیت آن تا به امروز داشتن رابط کاربرپسند آن است.

Revit

Revit یک نرم‌افزار همه‌کاره برای پروژه‌های دوبعدی و سه‌بعدی است که خروجی نهایی پروژه در آن شامل مدل‌سازی، رندر گرفتن و اسناد ساخت دوبعدی است. به‌جای استفاده از خطوط و دایره‌ها، شما می‌توانید در محیط آن از دیوارهای واقعی، سقف‌ها، تیرها، ستون‌ها و سایر اجزای واقعی ساختمان استفاده کنید و همچنین ویژگی‌های فیزیکی واقعی در یک ساختمان مانند پنجره‌ها و درها نیز در آن گنجانده شده است.این نرم‌افزار با اتوکد نیز سازگار است، بنابراین بسیار ساده می‌توانید یک فایل DWG را وارد آن کنید و از آن به‌عنوان مرجع برای تهیه مدل خود استفاده کنید. یکی از بزرگ‌ترین مزایای این برنامه این است که هر تغییری که در مدل ایجاد شود در همه نماها، ازجمله پلان‌ها خودبه‌خود به‌روز می‌شود. این هماهنگی زمان طراحی را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

3D Studio Max

3D Studio Max هنوز هم از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای سه‌بعدی موجود در بازار محسوب می‌شود. نسبت به‌روزهای اولیه پیدایش گرافیک کامپیوتری و )3D studioنرم‌افزارهایی که تحت DOS اجرا می‌شدند(، همه‌چیز تغییر کرده است. در طول نیم دهه گذشته، ابزارهای 3D studio Maxکاربرد بیشتری در زندگی کاری ما پیدا کرده‌اند که هیچ‌کسی هم تصورش را نمی‌کرد. از این نرم‌افزار باقابلیت مدل‌سازی و پلاگین های انعطاف‌پذیر معماری می‌توان بر روی پلت فرم ویندوز استفاده کرد.

AutoCAD

AutoCAD نقش مهمی در طی سالیان در معماری داشته است. این نرم‌افزار در میان دانشجوها و حرفه‌ای‌ها بسیار شناخته‌شده است و بعید است که با مشکل در انتقال فایل‌ها در طراحی روبرو شوند. اگر رابط کاربری را بنا به سلیقه خود تنظیم کنید و از لایه‌ها و خطوط باضخامت‌های متفاوت استفاده کنید، یک پیش‌طرح مناسب خواهید داشت. یکی از نسخه‌های اتوکد که به‌طور خاص برای معماران تولیدشده است، AutoCAD Architecture نام دارد. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی را دارد که به معماران اجازه می‌دهد تا پیش‌طرح کارآمدتری ارائه کنند و بتوانند طراحی بهتر مشابه طرح اولیه خود تهیه کنند. این نرم‌افزار پلت فرمی مشابه اتوکد دارد که معماران به‌واسطه آن تجربه بهتر و ساده‌تری خواهند داشت.

V-Ray

V-Ray ساده‌ترین و بهترین نرم‌افزار برای به تجسم درآوردن طرح به‌صورت واقع‌بینانه است. این نرم‌افزار افزونه‌ای است که به SketchUp و ArchiCAD اضافه می‌شود و از این طریق می‌توان رندر گیری زیباتری انجام داد. بافت‌های تمیزتر، سایه‌ها و نورهای باکیفیت‌تر که دقیق‌ترین شرایط موجود از دنیای واقعی را نشان می‌دهند. اگر هدف شما این است که فضاهای طراحی‌شده را به‌خوبی به مشتریان خود نشان دهید، V-Ray بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

فتوشاپ

فتوشاپ نرم‌افزار تولید تصویر باکیفیت بالا است و برای نهایی کردن و اصلاح طرح بسیار مناسب است. با استفاده از ویژگی لایه‌ها در فتوشاپ، می‌توانید به خروجی خود استایلی را که می‌خواهید با تغییرات بسیار اندک بدهید. این نرم‌افزار برای پردازش تصویر، اضافه کردن بافت، فضای بیرونی، افراد، آسمان و غیره استفاده می‌شود. همچنین یک راه عالی برای رفع مشکلات و ویرایش فایل‌های اسکن شده کارهای شما و ایجاد طرح‌های نهایی است.

طراحی با دست

یکی از چیزهایی که همیشه باید به یاد داشته باشید این است که نرم‌افزار طراحی و تهیه پیش‌طرح فقط یک ابزار در دست معماران هستند تا بتواند گردش کار را برای آن‌ها تسهیل کنند و زمان باارزش برای تولید فایل را کاهش دهند. معماران هستند که طرح اولیه را می‌کشند. در دنیای تکنولوژیک ما، هیچ مهارتی پایه‌ای‌تر و ارزشمندتر از طراحی با دست نیست. ایده اولیه باید روشن و مختصر باشد و به‌راحتی بتواند با همکاران و مشتریان ارتباط برقرار کند. یک طرح ساده می‌تواند مفهوم مدنظر شما را به بهترین و دقیق‌ترین شیوه ارائه دهد.