پریمیر یا افترافکت؟

  • 19 مهر , 1400
  • 13 نفر
  • کد خبر 100111
پریمیر یا افترافکت؟
پریمیر یا افترافکت؟
در حیطه پردازش ویدئو یکی از دشوارترین انتخاب‌ها، انتخاب بین پریمیر یا افترافکت است، البته به نظر می‌رسد که این دو نرم‌افزار از لحاظ تکنیکی اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند و از جهات زیادی به هم شبیه‌ هستند، بررسی تفاوت‌های کلیدی میان افتر افکت و پریمیر به درک بهتر برتری‌های هر یک از این دو نرم‌افزار در شرایط مختلف کمک خواهد کرد و تأثیر مثبتی روی تصمیم‌گیری نهایی شما خواهد گذاشت.
1. تایم‌لاین:
مقایسه را از تایم‌لاین که کلیدی‌ترین جزء هر نرم‌افزار تدوینی است، شروع می‌کنیم. تایم‌لاین پریمیر دارای جزئیات بسیاری است و قابلیت‌های گسترده‌ای را برای مدیریت و حرکت در بین کلیپ‌ها و فایل‌های یک پروژه بزرگ در خود جای داده است. در سوی دیگر، تایم‌لاین افترافکت قابلیت‌های کمتری را برای کار با چند کلیپ همزمان در اختیار شما می‌گذارد، اما در عوض اجازه می‌دهد به شکل ساده‌تر، کاربر پسندتر و سریع‌تری با اجزای پروژه تعامل کنید، اما اگر بخواهیم صادق باشیم تایم‌لاین پریمیر با توجه به امکانات بیشتری که دارد، دست تدوین‌گر را بازتر می‌گذارد و البته رابط کاربری آن به گونه‌ای است که سرعت‌کارِ این قشر از افراد را به مراتب بالا‌تر می‌برد؛ هر چند این تایم‌لاین دارای پیچیدگی‌هایی است، ولی با یاد گرفتن این موارد کار با آن لذت‌بخش و البته بسیار سریع‌تر خواهد شد. لذا در اولین گام از این مقایسه، باید بگوئیم پریمیر برنده است و تایم‌لاین بهتری را برای ویرایش یک ویدئو و رسیدن به نتیجه نهایی در اختیار کاربران خود می‌گذارد.
2.ویرایش:
پریمیر دارای یک رابط کاربری و همچنین مجموعه ابزار‌هایی است که به ویرایش و ایجاد تغییرات مختلف بر روی ویدئوها، چه در قسمت صوت و چه تصویر، کمک شایانی می‌کنند. البته این مسأله اصلاً جای تعجب ندارد چراکه پریمیر از بهترین و اولین نرم‌افزار‌های ویرایش و تدوین ویدئو به شمار می‌رود. در‌ مقابل، با اینکه افترافکت هم یک نرم‌افزار ویرایش است؛ اما نه کاربرپسند است و نه مجموعه کاملی از ابزار را در خود جای داده است، بنابراین محیط مناسبی برای ویرایش پروژه‌های بزرگ نیست. شاید مهم‌ترین تفاوت این دو نرم‌افزار در این باشد که پریمیر مجموعه کاملی ارائه می‌دهد و برای هر پروژه‌ای در زمینه ویرایش ویدئو قابل استفاده است؛ در عوض افترافکت بیشتر بر روی جلو‌ه‌های ویژه و موشن گرافی تمرکز دارد. به‌علاوه افتر افکت محیط پیچیده‌ای دارد که کار را برای کاربران سخت می‌کند. اگرچه ویرایش ویدیو در این ابزار امکان‌پذیر است، اما باید اعتراف کرد که اینکار به کندی و سختی در آن به پیش می‌رود.
3. میکسر صدا:
امروزه همانقدر که فضای بصری یک ویدئو از اهمیت بالایی برخوردار است، بخش صوتی آن هم مهم است. در همین راستا، پریمیر دارای یک میکسر صدای قدرتمند است که با استفاده از آن می‌توان کار کنترل و مدیریت خروجی‌های صوتی یک پروژه را به بهترین شکل انجام داد و حتی به همین منظور از پلاگین استاندارد VST3 استفاده کرد. گفتنی است که افتر افکت ز این امکانات و ظرافت‌ها محروم است و در این بخش هم عقب‌تر از پریمیر می‌ایستد. البته نمی‌توان این موارد را دلیلی بر بهتر بودن پریمیر یا بدتر بودن افترافکت برشمرد. بلکه این امر عمدتاً ناشی از تفاوت‌های کاربردی میان این دو نرم‌افزار است.
4. Mercury Playback Engine:
مجهز بودن به این انجین کلیدی‌ترین قابلیت یک نرم‌افزار محسوب نشود، اما پریمیر برای اینکه تمیز دهد باید برای امور خود کاملاً به سخت‌افزار یا نرم‌افزار متکی باشد از آن بهره می‌گیرد.
5. ویرایش آسان خروجی‌های همزمان چند دوربین از یک صحنه:
در بحث تدوین و ویرایش ویدیو، این قابلیت نقطه‌ای محسوب می‌شود که افتر افکت هیچ حرفی برای گفتن در رابطه با آن ندارد. پریمیر به شما اجازه می‌دهد بین چند دوربین سوییچ کرده، تایم‌لاین را میان تصاویر تهیه شده توسط هر یک از این دوربین‌ها سینک نگه دارید و به سادگی از یک دوربین و زاویه به سراغ دوربین و زاویه‌ای دیگر بروید.
6.  مدیریت فایل:
مدیریت فایل برای موفقیت هر چه بیشتر پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل باز هم پریمیر گوی سبقت را از افتر افکت ربوده است و در بخش مدیریت رسانه خود، امکاناتی دارد که به کاربر امکان ویرایش ساده‌تر و سازمان‌یافته‌تری می‌دهد. ذات امکانات مدیریت فایل در افتر افکت، برای پروژه‌های جلوه‌های ویژه و موشن گرافیک پایه‌ریزی شده‌اند. از همین رو وقتی بخواهید فایل‌های یک پروژه ویرایش ویدیو را با آن مدیریت کنید، کار به مراتب کندتر پیش خواهد رفت.
7.  ماسک‌ کردن:
بالاخره در این قسمت افترافکت نسبت به پریمیر پیش‌رو‌تر است و امکانات بهتری ارائه می‌دهد، چراکه افترافکت توانایی‌های منحصر به فرد در زمینه ماسک کردن دارد؛ به طور مثال ایجاد ماسک‌هایی که صحنه‌های مختلف را ردگیری و پوشش‌دهی می‌کنند از اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین کارهایی است که افتر افکت در آن بی‌نقص است و با این تکنیک، کار ایجاد جلوه‌های ویژه را به سادگی آب خوردن می‌کند. از طرف دیگر، هیچ یک از این امکانات در پریمیر به سادگی قابل استفاده نیستند، در واقع رابط کاربری پریمیر کار استفاده از ماسک‌ها را سخت کرده و هنگام استفاده از آن‌ها فرایندهای ویرایشی به کندی پیش می‌روند.
8.  ردیاب دوربین (Camera Tracker)
ردیاب دوربین سه‌بعدی افتر افکت یک ابزار فوق‌العاده برای تکرار حرکات دوربین در یک صحنه است. با استفاده از این تکنیک، می‌توان لایه‌های جدیدی را که با صحنه اصلی همخوانی دارند به تصویر اضافه کرد ترکیب تصاویر را به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن انجام داد؛ چیزی که پریمیر قادر به انجام آن نیست.
9. جلوه‌ها (Effects):
برای  اعمال جلوه‌هایی مثل حرکت، تنظیم رنگ، تار شدن یا شفافیت، انتقال سایه‌ها و مواردی از این دست، مجموعه‌ای از ابزار‌های ویژه در افتر افکت تعبیه شده‌اند که محبوبیت این نرم‌افزار را دوچندان می‌کنند، و باید بگوییم نه پریمیر و نه هیچ نرم‌افزار دیگری در این زمینه، یارای رقابت با افتر افکت را نخواهند داشت. رابط کاربری و محیط کار این نرم‌افزار به نحوی طراحی شده است که کاربران چه با استفاده از ابزار بومی و اورجینال افرت افکت و چه با استفاده از افزونه‌ها و پلاگین‌های مختلف بتوانند تغییرات دلخواه‌شان را روی پروژه‌های ویدئویی خود اعمال کنند. ناگفته نماند افترافکت نرم‌افزاری است که به منظور ایجاد جلوه‌ها‌ی بصری و ویژه طراحی شده و با ارائه طیف نامحدودی از افکت‌ها و همینطور روش‌های متحرک‌سازی و گذار بین قطعه‌های مختلف ویدئویی، چنان مجموعه ابزار غنی در اختیار افراد قرار داده است که اجرای این وظایف را به صورتی بسیار آسان برای آن‌ها تضمین می‌کند و ابزارهای ویرایشی آن در این مبحث در هر سطحی و برای هر پروژه‌ای ضروری هستند.
نتیجه‌گیری:
هر دو نرم‌افزار از حرفه‌ای‌ترین ابزارهای موجود‌ در حوزه ویرایش فیلم و ویدئو هستند که هریک بر بخش خاصی متمرکز شده‌اند و به نحوی مکمل یکدیگرند؛ یعنی برای اعمال برخی از تغییرات در ویدئو بهتر است ازپریمیر و در برخی موارد دیگر از افتر افکت باید استفاده کرد. البته فراموش نکنید که پریمیر بهترین گزینه برای ویرایش و تدوین ویدیو و افترافکت برترین ابزار برای خلق جلوه‌های بصری خارق‌العاده است.