تفاوتSQl server با mySQl چیست؟

  • 17 شهريور , 1400
  • 38 نفر
  • کد خبر 100109
تفاوتSQl server با mySQl چیست؟
تفاوتSQl server با mySQl چیست؟
 Sql Server محصول شرکت مایکروسافت است و در سال 1989 عرضه شد تقریباً همه ما با این شرکت و محصولاتش آشنایی داریم این شرکت ابتدا در بسته Office خود نرم افزار access را تهیه کرد با این حال که این نرم افزار نیز یک source data محسوب می شود ولی قابل مقایسه با SQL Server نیست و برای مصارف بسیار کوچک می باشد. در مورد SQL Server باید این نکته را در نظر بگیریم که این نرم افزار دارای قیمت بالایی می باشد. برخی فکر می کنند MySql و Sql Server یکی هستند اما این طور نیست و این دو با هم رقیب می باشند یعنی توسط دو شرکت رقیب ساخته شده اند. در مقایسه MySql و SQL Server باید بگوییم بطور کلی، MS SQL Server امکانات بیشتری از MySQL دارد ولی در my sql , source data Ranking رتبه دوم را به خود اختصاص داده است لازم به ذکر است که مجانی بودن MySQL باعث شده  است که در کارهایی با حجم متوسط، بیشتر از MySql استفاده شود.
شباهت‌ها SQL Server و: MySQL
این دو نرم‌افزار با قدمت بالا و امکانات فراوان هستند. هر یک از این ابزارها ویژگی‌های مشترک بسیاری دارند که در بسیاری از کاربردهای معمول، برتری چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. MySQL دارای نسخه‌ای رایگان و بدون محدودیت برای استفاده‌های متن‌باز و غیرتجاری است. استفاده از این نگارش در حجم داده‌های بالا بدون پرداخت هزینه امکان‌پذیر است. در طرفی دیگر، اگرچه SQL Server هم نگارش رایگانی را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد، ولی برخی محدودیت‌ها و تفاوت‌ها با نگارش حرفه‌ای در آن وجود دارد.
سهولت استفاده در به‌کارگیری ابزار می‌تواند سرعت و کیفیت فرآیند توسعه را بهبود دهد و سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش توسعه‌پذیری نرم‌افزار بشود. پیوند دیرینه میان PHP و MySQL و در طرف دیگر پیوند محکم میان Visual Studio و SQL Server عامل مهمی در انتخاب ابزار مناسب به شمار می‌روند.
از لحاظ سیستم‌عامل SQL Server به طور خاص روی سیستم‌عامل ویندوز قابل استفاده است. در عوض MySQL در چندین سیستم‌عامل گوناگون نصب می‌شود و امکان انتقال داده‌ها میان این نگارش‌ها به آسانی فراهم است
از نظر منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری MySQL به منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محدودی نیاز دارد و در مقایسه با SQL Server هزینه‌ی کمتری را طلب می‌کند. نباید فراموش کرد که منابع سخت‌افزاری ناکافی می‌تواند در عملکرد نرم‌افزار تاثیر منفی بگذارد و علاوه بر افزایش استهلاک، سبب کاهش پایداری اطلاعات می شود.
دسترسی و امنیت داده‌ها در SQL Server از شیوه‌های مختلفی برای شناسایی کاربران استفاده می‌کند. تایید هویت بر اساس کاربران سیستم‌عامل ویندوز و اتصال به Active Directory از ویژگی‌های مختص SQL Server به شمار می‌روند. در طرف مقابل، در MySQL تنها با کمک نام کاربری و گذرواژه می‌توان دسترسی کاربران را محدود کرد. همچنین کدگذاری و حفاظت از اطلاعات در SQL Server در مقایسه با MySQL پیشرفته‌تر طراحی و پیاده‌سازی شده است.
هزینه‌ی نگهداری شامل هزینه‌های پرسنل متخصص، سخت‌افزارهای تهیه‌ی پشتیبان، مجوزهای استفاده و هزینه‌های احتمالی دیگر، بسته به محیط و شرایط می‌تواند متغیر باشد. بررسی و محاسبه‌ی دقیق این هزینه‌ها از معیارهای قابل ملاحظه پیش از تصمیم‌گیری نهایی به حساب می‌آیند. البته در خصوص تعداد کاربران و حجم داده‌ها امکان مدیریت کاربران در تعداد بالا و در دسترس بودن پایگاه داده در SQL Server شرایط بهتری دارد. همچنین در حجم‌های بسیار زیاد، استفاده از SQL Server در مقایسه با MySQL بیشتر توصیه می‌شود.
علاوه بر استانداردهای تعریف‌شده هر DBMS ویژگی‌های غیراستاندارد مختص به خود را هم دارد. چنانچه قابلیت حمل پایگاه داده از نیازهای سیستم به شمار نیاید، برخی از این ویژگی‌های غیراستاندارد می‌توانند به تنهایی عاملی برای انتخاب یک ابزار و حذف ابزارهای دیگر به شمار آیند. برای مثال پایگاه داده‌ی Oracle این قابلیت را دارد که اطلاعات شما را به هر زمان دلخواه در گذشته برگرداند. و یا MySQL با پشتیبانی از سیستم ذخیره‌سازی MyISAM توانایی دسترسی سریع و فقط خواندنی به اطلاعات را به خوبی در خود جای داده است.