عکاسی صنعتی چیست؟

 • 11 خرداد , 1400
 • 74 نفر
 • کد خبر 100105
عکاسی صنعتی چیست؟
عکاسی صنعتی چیست ؟
عکاسی صنعتی، حوزه وسیعی است که چندین شاخه از عکاسی و تخصص در زیر آن قرار میگیرد. عکاسی صنعتی، ‎‌به شاخه هایی از عکاسی با اهداف تجاری اشاره دارد،تا یک کالا یا برند یا حتی یک فرد تبلیغ یا یک کالا یا خدمات به فروش رسانده شوند. تصاویر زیبا و با کیفیتی که بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی، کاتالوگهای محصولات،وب سایت های تجاریو....از جمله زیرشاخه های عکاسی صنعتی به شمار میروند.
واضح است که فعالیت و کار شما با ارائه تصاویر دارای رزولوشن پایین خدشه‌دار شده و در نظر مشتری، شرکتی غیرحرفه‌ای و مبتدی محسوب خواهید شد، علاوه بر این، استفاده بیش از اندازه از فُرم عکاسی‌های متداول تبلیغاتی، شما را بدون خلاقیت جلوه خواهد داد و نمی‌تواند برایتان سودی به همراه داشته باشد. اینجاست که عکاسی صنعتی به کارتان می‌آید و باعث می‌شود کسب‌وکار شما منحصربفرد و متمایز از رقبایتان دیده شود. معنی عکاسی صنعتی را می‌توان در بهینه‌سازی تصویر خلاصه کرد، به طوری که توجه مشتری و بیننده به سوژه‌ای که از آن عکاسی کرده‌اید جلب شود.
انواع عکاسی صنعتی:
عکاسی تبلیغاتی:
 از عکاسی تبلیغاتی به طور کلی با هدف به نمایش گذاشتن یک کالا، خدمات، برند یا یک فرد در تبلیغات چاپی مانند مجلات، روزنامه و.... استفاده میشود. عکاسی تبلیغاتی یکی از محبوبترین شاخه های عکاسی است که هدف اصلی آن ترغیب افراد به خرید است.
عکاسی هوایی:
عکاسی هوایی شاخهای از عکاسی است که تصاویر از ارتفاع بالایی گرفته میشود. عکسها با استفاده از دوربینهای پیشرفته از درون هلیکوپترها، سیستمهای هواپیمایی، پاراشوت (چتر نجات) و بالونها گرفته میشوند. مفاهیم استفاده شده در عکاسی هوایی شامل فاصله کانونی، تعداد فریمها، علائم اطمینان، پوشش استریوسکوپیک، خطوط هوایی و نقشههای راهنما میشود.
عکاسی معماری و نمای داخلی:
عکاسی معماری و نمای داخلی شامل عکسبرداری از ساختمانها، بناها و نمای داخلی یک خانه یا رستوران یا هرگونه فضایی میشود. عکاسان این رشته از عکاسی با استفاده از تکنیکهای نورپردازی و عکاسی زیبایی یک نما یا فضای داخلی آن را به تصویر میکشند. از این نوع عکاسی در تبلیغ یک رستوران، آپارتمانها برای وبسایتهای مشاوره املاک، خانهها و موارد متعدد دیگر برای جذب مشتری استفاده میشود.
عکاسی غذا:
عکاسی غذا یک شاخه تخصصی از عکاسی صنعتی است. صنعت غذا همواره صنعت محبوبی بوده است و در طول دهههای گذشته با رشد سریعی روبرو شده است. بنابراین سطح تقاضا برای عکاسانی که تصویر غذاها و منوهای مختلف را به یک شکل جذاب بگیرند، رو به افزایش است.
عکاسی محصول:
عکاسی محصول در یک شرکت تولید کالا باید بسیار جدی گرفته شود. از طریق تصاویر عالی که از یک محصول گرفته میشود، یک شرکت میتواند کالا را بین مشتریان تبلیغ کند و شانس خرید را بالا ببرد. شرکتهای تولید کالا چندین دهه است که از این نوع عکاسی استفاده میکند و این شاخه از عکاسی به سطح بالایی رسیده است. این نوع عکاسی صنعتی برای تبلیغ ویژگیها و مزایای مختلف یک کالا بسیار مهم است و میتواند ویژگی بیهمتای یک کالا را به تصویر بکشد
عکاسی ورزشی:
این نوع عکاسی مهمترین، جالبترین و حساسترین اتفاقات در دنیای ورزش را ثبت میکند. از عکسهای ورزشی در نوشتن اخبار ورزشی، اخبار مربوط به بازیکنان و تحت پوشش قرار دادن وقایع یک رویداد ورزشی استفاده میشود. در عکاسی ورزشی از دوربینهای بینظیری استفاده میشود که میتوانند از بازیکنان در حال ورزش تصاویر بینظیری بگیرند. یک شاخه دیگر از عکاسی صنعتی که در دنیای ورزش با سطح تقاضای بالایی روبرو است.
عکاسی جواهرات:
عکاسی جواهرات در قلب صنعت جواهرات قرار میگیرد. هر جنبه زیبای یک حلقه، دستبند و گردنبند به شیوهای به تصویر کشیده میشود که مشتری از جذابیت آن شگفتزده شود. شرکتهای جواهرسازی یا افراد دست اندرکار در این صنعت از عکس جواهرات در بروشورها، مجلات، تبلیغات دیجیتالی و کانالهای رسانه اجتماعی استفاده میکنند.
فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی:
در وهله‌ی اول، شاید عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی مترادف همدیگر در نظر گرفته شوند، اما این دو، تفاوت‌هایی اساسی با یکدیگر دارند! در واقع، عکاسی تبلیغاتی ، شاخه‌ای از عکاسی صنعتی است و در زیر مجموعه‌ی آن قرار می‌گیرد.  به طور خلاصه باید گفت فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در این است که عکس‌های تبلیغاتی، جلوه‌ی تبلیغاتی بیشتری دارند و حاوی اطلاعات بیشتری هستند، به طوری که بیننده با دیدن عکس‌های تبلیغاتی، داستانی را در ذهن خود شکل می‌دهد. اما عکس‌های صنعتی ، بیشتر به جزئیات محصول می‌پردازند و سعی می‌کنند به بهترین نحو، ویژگی‌ها و جزئیات کالا یا خدمات را به تصویر بکشند. این مساله در عکس‌های تبلیغاتی تا به این حد پررنگ نیست، بلکه در این شیوه‌ی عکاسی سعی می‌شود به مشتری القا شود به محصول یا خدماتی، که شما از آن عکس تبلیغاتی گرفته‌اید، نیاز دارد!  به همین دلیل،‌ عکس‌های صنعتی معمولا ساده‌تر و با پس‌زمینه‌های ساده و بیشتر سفید ارائه می‌شوند در حالی که در عکاسی تبلیغاتی ، از عناصر صحنه و جزئیات مختلف برای روایت داستان عکس بهره‌برداری می‌شود.  مساله‌ای که مهم است، اهمیت این دو نوع شیوه‌ی عکاسی است که باعث می‌شود کسب‌وکار شما به هر دوی این‌ها به موازات یکدیگر نیاز داشته باشد. در عین حالی که نیاز دارید محصول خود را به شکل یک داستان کوتاه و تاثیرگذار به مخاطب نشان دهید، نیازمند آن نیز هستید تا محصول‌تان را با وضوح بیشتر و بدون حاشیه‌پردازی به مخاطب معرفی کنید تا او قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری داشته باشد. 
مزایای استفاده از عکاسی صنعتی برای کسب و کارها:
هدف عکاسی صنعتی ، متقاعد‌سازی مشتری است؛ بنابراین اصلی‌ترین فوائد عکاسی صنعتی این است که بتوانید نظر مثبت مشتری را جلب کنید و با ارائه‌ی شیوه‌ای جدید و جذاب، در ذهن او ماندگار شوید. بدیهی است برای رسیدن به این منظور، احتیاج به تیمی حرفه‌ای و خلاق است تا بتواند بازار هدف را شناسایی کند و با شناخت و درک نیازهای مخاطب، بتواند سوژه‌ی عکاسی را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد.
بالا بردن سطح کیفیت تصویر برند شما: عکاسی صنعتی باعث به نمایش گذاشتن کالا و خدمات شما به یک شکل حرفهای میشود. مشتری شما میتواند به شکل موثرتری از ذات فعالیت و محصولات شما آگاه شود و همچنین یک وجهه حرفهای گری برای شرکت شما به وجود میآورد.
بالا بردن سطح برتری برند شما: اگر شرکت شما قصد برگزاری یک رویداد بزرگ را دارد شما با استخدام یک عکاس صنعتی میتوانید از این رویداد تصاویر جذابی بگیرید. شرکتها میتوانند این تصاویر را در وبسایتهای رسمی خود، بروشورها و صفحه فیسبوک منتشر کنند تا برتری برند آنها در پیش مشتریان بیشتر شود.
بالا بردن سطح آگاهی از برند: عکسهای خلاقانه میتواند بر روی مشتریان بالقوه تاثیر بادوامی بگذارد و همچنین به افزایش فروش یک شرکت کمک کند.
افزایش فروش و برگشت سرمایه: انجام عکاسی صنعتی به شکل مبتکرانه و خلاقانه برای یک شرکت باعث بهبود فروش کلی و برگشت سرمایه بیشتر میشود. اگر یک شرکت قصد دارد در تصاویر محصول توضیحات آن را نیز لحاظ کند، سطح فروش محصولات آن به طور مستقیم بالا میرود.
 و در آخر،عکاسی صنعتی ، یک کار خلاقانه و ترکیبی از سوژه‌های مختلف شامل محصول، کار، ساختمان و ابزار و افراد است. رعایت اصول حرفه‌ای و حفظ ایمنی، خصوصا در محل‌های صنعتی ضروری است و البته داشتن ابزار عکاسی با کیفیت، مانند دوربین‌های دارای لنز قوی و شاتر سرعت بالا، از الزامات کار شما هستند
یک عکاس صنعتی میتواند در حوزههای زیر به شما کمک کند، بدیهی است تواناییهای او تنها محدود به این موارد نمیشود:
 • گرفتن عکس از غذا و محصولات غذایی
 • گرفتن عکس از کالاهای مختلف در فروشگاههای هدیه و لوازم یادگاری
 • عکاسی از تجهیزات ورزشی
 • عکاسی از مبلمان
 • عکاسی از کارخانههای مختلف و محصولاتشان
 • عکاسی از پوشاک
 • عکاسی از کفش
 • عکاسی از کارهای هنری، ایجاد کاتالوگهای هنری و موارد مشابه
 • عکاسی برای وبسایتها
 
 
‎