رشته حسابداری

  • 26 مهر , 1397
  • 1348 نفر
  • کد خبر 100058
رشته حسابداری
رشته ی حسابداری
رشته حسابداری ازپرجمعیت ترین رشته های دانشگاهی می باشد و از جمله رشته هایی که از داوطلبان سه گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرید ، رشته ی حسابداری می باشد که درس ریاضی از مهمترین دروس این رشته می باشد.این رشته با وجود اینکه در دانشگاه های دولتی وآزاد وغیر انتفاعی دانشجویان زیادی را میپذیرد ولی در بازار کار فرصت های شغلی بسیار گسترده ای دارد.مهم ترین شاخه های این رشته عبارتند از:
رشته حسابداری صنعتی
رشته حسابداری مالی
رشته حسابرسی
رشته حسابداری بازرگانی
رشته حسابداری دولتی
رشته مدیریت مالی
پیش نیاز های ورود به بازار کار حسابداری
اگر می‌خواهید شانس بیشتری را برای ورود به بازار حسابداری داشته باشید و یا به صورت حرفه‌ای کار کنید و درآمد بیشتری به دست آورید، باید مهارت و پیش‌نیازهایی را فرا گیرید. هفت مهارت که باید یک حسابدار به صورت حرفه‌ای قبل از ورود به بازار کار داشته باشد، عبارتند از:
1.داشتن دانش و تجربه در زمینه استانداردها واصول پایه رشته حسابداری (کارآموزی یکی از بهترین شیوه‌های کسب تجربه است)
2.آشنایی با نرم افزار icdl و اینترنت.
3.اکسل (یکی از مهم ترین نرم افزار هایی است که یک حسابدار باید با آن آشنا باشد)
4.تسلط به قوانین مالیاتی.
5.تسلط به قوانین تامین اجتماعی و قوانین کار.
6.ایجاد رزومه ومستند سازی.
7.مهارت های ارتباطی.
شغل حسابداری از معدود مشاغلی است که در شرایط اقتصادی مختلف بازار کار تقریبا با ثباتی دارد. چرا که در شرایط رونق اقتصادی با تأسیس هر شرکت و یا توسعه کسب و کارهای موجود، نیاز بازار کار به حسابداران افزایش می یابد و از سوی دیگر اگر اقتصاد کشور وارد دوران رکود شود و به تبع آن فعالیت شرکت ها کم شده و یا ورشکست شوند و اقدام به تعدیل نیرو نمایند، آخرین نفراتی که شرکت را ترک می کنند، معمولا حسابداران وتیم مالی شرکت می باشند. هم اکنون در ایران بسیاری از حسابداران برای خودشان کار می کنند. به این صورت که همزمان با چند شرکت، مغازه یا صنف قرارداد دارند و کارهای مالی آنها را به صورت پاره وقت و معمولا در زمان های مورد علاقه، انجام می دهند و در نهایت مسئولیت قبول دفاتر از سوی نهادهای قانونی مثل اداره مالیات یا بیمه و همچنین ارائه گزارش های دوره ای به مدیریت را بر عهده دارند.
 
دروس رشته حسابداری
 دروس پایه و عمومی: روانشناسي عمومي ، جامعه شناسي ، اصول علم اقتصاد ، رياضيات پايه ، رياضيات کاربردي ، آمار کاربردي ، مباني کاربرد کامپيوتر ، پژوهش و عمليات ، مديريت توليد ، حقوق بازرگاني ، پول و ارز بانکداري ، مباني سازمان مديريت ، توسعه اقتصادي ، ماليه عمومي
 
دروس تخصصی :اصول حسابداري ، حسابداري ميانه ، حسابداري پيشرفته ، حسابداري صنعتي ، حسابرسي ، حسابداري مالياتي ، اصول تنظيم و کنترل بودجه ، مديريت مالي ، مباحث جاري حسابداري،متون حسابداري
 
در مجتمع فنی تهران دوره های حسابداری به صورت کامل برگذار می شود.