شانس خود را برای یافتن کار بیشتر کنید

  • 21 خرداد , 1397
  • 885 نفر
  • کد خبر 100049
شانس خود را برای یافتن کار بیشتر کنید
برای این که بتوان شما را در یافتن آموزش و یا کار مناسب راهنمایی کرد مهم است که شما نشان دهید پیش از این چه کارهایی کرده اید. با ارزیابی دانش، مهارت ها و تجربیاتتان، شاید شما مثلا برای دیدن یک دوره آموزشی و یا کسب یک کار در سوئد واجد شرایط شوید. ارزیابی توانایی ها «اعتبارسنجی» (validering) نامیده می شود.
اولین قدم برای اعتبارسنجی، شرح دادن توانایی هاست که سپس ارزش یابی های تئوری و عملی را به همراه خواهد داشت. اعتبارسنجی توانایی ها، برنامه ریزی جهت برداشتن گام بعدی را برای شما آسان تر می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر اداره کاریابی خود تماس بگیرید.
 

خودسنجی توانایی های کاری

یک روش برای شرح این که چه مهارت هایی در یک شغل دارید و چه کارهایی پیش از این انجام داده اید خودسنجی است. اداره کاریابی فرم ها ی گوناگونی برای این کار دارد که از طریق آن ها می توانید توانایی و تجربه خود در یک رشته و گروه کاری را بسنجید. با کمک پاسخ هایتان تصویری کسب می کنید از این که چگونه می توانید از تجربیات کاری خود در بازار کار سوئد استفاده کنید. از نتیجه این خودسنجی همچنین می توانید در تماس با کاریاب خود در اداره کاریابی و یا راهنمای تحصیلی استفاده کنید. شما می توانید پیش از ثبت نام در اداره کاریابی این خودسنجی را انجام دهید. فرم مربوط به خودسنجی به ۱۲ زبان مختلف و ۱۷ گروه کاری موجود است. در اینجا آن ها را می یابید.
 

تعیین نیاز برای تکمیل توانایی های کاری

پس ازارزیابی پیشینه، تجربیات و تمایلات شما توسط اداره کاریابی، این امکان را خواهید داشت تا نیازهای خود را در زمینه تکمیل کردن توانایی های کاری خود تعیین و مشخص کنید. این بدین معنی است که شما توانایی های کاری خود را مشخص می کنید و سپس یک کارفرما این توانایی ها را بررسی خواهد کرد.
 
با این کارشما می فهمید که برای ادامه دادن در رشته شغلی مورد نظر خود در چه زمینه هایی به دانش و تجربه بیشتر احتیاج دارید. پس از تعیین نیاز برای تکمیل توانایی های کاری ممکن است برای مثال به این نتیجه برسید که برای کسب تجربه بیشتر باید به عنوان کارآموز در جایی کار کنید و یا این که با شرکت در برخی کلاس های آموزشی به مهارت های خود بیفزایید.
 
تعیین نیاز برای تکمیل توانایی های کاری در یک محل کار انجام می شود و ممکن است تا سه هفته طول بکشد. در محل کار شخصی به عنوان راهنما با شما خواهد بود که به شما کمک کرده و مهارت شما را در انجام وظایف کاری بررسی خواهد کرد.
 
کسانی که تعیین نیاز برای تکمیل توانایی های کاری را انجام می دهند در درجه اول اشخاصی هستند که هیچ تجربه ای از بازار کار ندارند و یا این که تجربیاتشان بسیار ناچیز است. 
 

مهارت های خود را با یک مدل صنعتی توصیف کنید

اعتبارسنجی از طریق مدل صنعتی می تواند روش مناسبی باشد برای شرح و ارزیابی مهارت های اشخاصی که تجربه کاری دارند و یا در رشته ای آموزش دیده اند. این مدل ها توسط صنایع توسعه یافته اند و به شما امکان انجام امتحانات تئوری و عملی را می دهند. نتیجه این امتحانات سپس بررسی و ارزیابی خواهد شد. این کار می تواند به دریافت مدرک برای حرفه ای خاص ختم شود. این مدل ها برای حدود بیست گروه کاری و ۱۴۰ شغل مختلف وجود دارند. هدف از این کار این است که شما در یابید که برای اشتغال به حرفه اصلی خود در سوئد به چه چیزهایی احتیاج دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر اداره کاریابی خود تماس بگیرید. 
نتیجه تصویری برای تحصیلات

انواع گوناگون کارآموزی می تواند راه گشا باشد

از طریق کارآموزی در یک محل کار می توانید تجربه و دانش بیشتری در مورد یک شغل کسب کنید و این امکان را هم خواهید داشت که بر توانایی های پیشین خود در یک زمینه خاص بیفزایید.
 
روش های مختلفی برای کارآموزی وجود دارند. دلیل کارآموزی شما شاید این باشد که می خواهید در باره یک شغل خاص بیشتر بدانید و یا این که نیاز به یاد گیری انجام برخی وظایف جدید دارید. یک دلیل دیگر می تواند نیاز شما به تمرین زبان سوئدی در یک محل کار باشد، و یا امتحان کردن یک شغل پس از دور بودن طولانی مدت از بازار کار. شما شاید بخواهید توانایی کاری خود را نشان دهید. و در آخر، کارآموزی شاید به شما یک معرفی نامه از طرف یک کارفرما در سوئد بدهد.
 
با اداره کاریابی در مورد نوع کارآموزی که می تواند برای شما درنظر گرفته شود و مناسب باشد صحبت کنید. 

مدارک تحصیلی خارجی دارید؟

مدارک تحصیلی کسانی که در خارج درس خوانده اند و مدرک گرفته اند در سوئد ارزشیابی شده و با نظام تحصیلی سوئد مقایسه می شود. از این ارزشیابی می توانید در هنگام جستن کار استفاده کنید. در این ارزشیابی قید می شود که مدرک شما همتراز چه مدرکی در سوئد است.
 
این ارزشیابی معمولا توسط شورای عالی دانشگاه ها و مدارس عالی انجام می شود و ممکن است که طول بکشد. به همین خاطر مهم است که مدارک خود را هر چه زودتر ارسال کنید. کار کردن در برخی مشاغل در سوئد نیازمند مجوز خاصی است. این لیست نشان می دهد که کدام مشاغل مشمول این قانون می شوند و این که مدارک خود را باید به کجا ارسال کنید.
 
 

دانشکده فنی حرفه ای

دانشکده فنی حرفه ای نوعی آموزش پس از دبیرستان است برای تحصیلات در رشته های حرفه ای. هدف از این تحصیلات برآوردن نیازهای بازار کار است و تحصیلات با همکاری نزدیک با صاحبان صنایع اراعه داده می شود.
 
اغلب رشته ها در دانشکده فنی حرفه ای بخش های تئوری و عملی را که در یک محل کار انجام می شود با هم ترکیب می کنند. به این صورت شما دانش بیشتری در باره شغل خود کسب می کنید. در ضمن تماسی هم بین شما و بازار کار ایجاد می شود و این مسئله کاریابی شما را آسانتر می کند.
 
در برخی از رشته های موجود در دانشکده فنی حرفه ای کلاس های سوئدی نیز برای کسانی که زبان اولشان سوئدی نیست برگزار می شود. اگر می خواهید بدانید که چه رشته هایی در دانشکده های فنی حرفه ای وجود دارد مطالب موجود در اینجا را بخوانید. شما می توانید با اداره مسئول دانشکده های فنی حرفه ای نیز تماس بگیرید.
نتیجه تصویری برای کاریابی
 
برای این که بتوانید در دانشکده فنی حرفه ای درس بخوانید باید دیپلم دبیرستان و یا چیزی هم تراز آن داشته باشید. اگر شرایط لازم را نداشته باشید اما مرکز ترتیب دهنده آموزش تشخیص بدهد که شما این تحصیلات را با موفقیت سپری خواهید کرد و از این طریق به کار دست خواهید یافت، آنان می توانند گاهی استثنا قائل شوند. برای کسب اطلاعات در مورد وجود یک چنین امکانی برای آموزشی که به آن علاقه مند هستید مستقیما با دانشکده تماس بگیرید.
 
شما در حالت عادی ، بجز مواردی استثناعی، می توانید برای تحصیل در این دوره ها از مرکز کمک هزینه تحصیلی CSN تقاضای وام و کمک هزینه تحصیلی کنید.
 

اقدامات تکمیلی

در صورتی که مهارت های شما اعتبارسنجی شده اند و احتیاج به یک دوره آموزشی کامل و یا بخشی از آن دارید را ه ها ی مختلفی برای اینجام این کار وجود دارد.
 

آموزش های تکمیلی

 
اگربرای مطابقت با شرایط در بازار کار سوئد احتیاج دارید که مهارت های کاری خود را تکمیل کنید می توانید در در دوره هایی برای این منظور شرکت کنید. این دوره ها بر پایه مشاغل مختلف ترتیب داده شده و با نیازهای شخصی شرکت کنندگان وفق داده می شوند.
 
یک نوع آموزش تکمیلی می تواند آموزش اشتغال (arbetsmarknadsutbildning) باشد که شما می توانید از طریق اداره کاریابی در آن ها شرکت کنید. برای این که بتوانید در این دوره ها شرکت کنید باید در اداره کاریابی ثبت شده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر اداره کاریابی خود تماس بگیرید.