در مورد برنامه نویسی بیشتر بدانیم

  • 20 فروردين , 1396
  • 695 نفر
  • کد خبر 100015
در مورد برنامه نویسی بیشتر بدانیم
 
خلاصه ای از دات نت Core
 پلتفرم جدید ماکروسافت است که Modular ، Cross Platform ، Open Source  است و از دیتابیس های جدید هم پشتیبانی میکند
بر خلاف دات نت 4.6 که فقط بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجرا بود ، دات نت Core می تواند بر روی سیستم عامل های Linux  و Mac هم اجرا شود.
 
Optimized for Memory and CPU Usage
 
دات نت 4.6 فقط یک فایل بزرگ داشت که روی سیستم شما نصب میشد اما الان دات نت Core از مجموعه ایی از فایل های کوچکتر بصورت ماجولار تشکیل شده است و شما هر کدام را که بخواهید میتوانید نصب و از آن استفاده کنید . مخصوصا در این دوره که نرم افزارها روی Cloud اجرا میشوند و شما برای استفاده از CPU  روی Cloud  باید هزینه پرداخت کنید پس هر چقدر مصرف CPU  شما کمتر باشد، هزینه کمتری پرداخت میکنید .
 
Pay – per – Play Components
 
اگر من قرار نیست با DB های رابطه ایی کار کنم بنابراین هیچ هزینه ایی برای کامپوننت های DB  رابطه ایی پرداخت نمی کنم . NuGet آن را روی کامپیوتر من نصب نمیکند ، اسمبلی های آن هرگز روی حافظه لود نمیشوند و من نیز هیچ کدی را اجرا نمی کنم .
 
چرا دات نت Core  ؟ 
 
چندین سال پیش صحبت از این بود که EF Everywhere داشته باشیم که در هر جایی قابل اجرا باشد و قرار شد در EF7 آن را پیاده سازی کنند . اما مشکل این بود که EF7 همانطور که از اسمش مشخص است قرار بوده ورژن بعدی EF6 باشد . یعنی تمام قابلیت های EF6 را دارا باشد به اضافه امکانات جدید . اما خب همانطور که میدونید اینطور نیست پس EF7 هم اسم خوبی برای آن نبود و از اینجا اسم EF Core 1.0 برای این محصول جدید انتخاب شد تا به قول معروف Fork in the Road باشد .
یک سمت مسیر دات نت 4.6 و فقط پلتفرم ویندوز
یک سمت مسیر دات نت Core و Cross Platform
 
آینده دات نت 
 
دات نت Core قطعا آینده ی دات نت فریم ورک خواهد بود اما الان هنوز این اتفاق نیافتاده است . زمانی طول میکشد تا همه قبول کنند و با دات نت   Coreشروع به کار کنند و مزیت های آن را بپذیرند تا بتوانند برنامه های سبک تر و Cross Platform داشته باشند.